Scholastic Writing Awards 2015-16 Results | Scholastic: Children Book Publishing

India - User Menu

Parents

Go Grammar - Answer keys for levels 1 to 8

Scholastic Writing Awards 2015-16 Results

Congratulations to all the participants of the Scholastic Writing Awards!

With thousands of registrations from across India, Scholastic Writing Awards 2016 was a huge success.

We’d like to thank all the parents and guardians who have supported their children and encouraged them to submit entries. 

The annual Scholastic Writing Awards calls for outstanding original works by students of classes 4 to 9, in the category of fiction/short story in English. The Writing Awards is an annual competition that encourages students to use their writing skills and creativity.

Three prize-winning entries from each group along with two runners-up entries feature in the anthology titled, For Kids by Kids: Award Winning Stories from the 2016 Scholastic Writing Awards.

The top 25 entries in each group receive a certificate of honour.
 
All other participants receive a certificate of participation.
 
Join us on Facebook (Scholastic India) and Twitter (@indiascholastic).
 
Please find below the list of winners.

 

Student Name Group School City Final positions
Pranay Mathur 1 Chirec International Hyderabad First prize
Vaaruni Sharma 1 Smt.Ramdevi Sobhraj  Bajaj Arya Vidya Mandir Mumbai Second prize
Saanvi Venkataraman 1 Salt Lake School Kolkata Third prize
Shristuti Srirapu 1 Indus International School Bengaluru 1st runner up
Aryan Erry 1 D.A.V.Public School  Gurgaon 2nd runner up
Arushi Debi Narayanan 2 Aditya Birla World Academy Mumbai First prize
Sagnik Anupam 2 Delhi Public School Delhi Second prize
Soumya A.R. 2 Delhi Public School Noida Third prize
Amisha Nair 2 Vidyashilp Academy Bengaluru 1st runner up
Vrushti Vipul Shah 2 Vasudev C Wadhwa Arya Vidya Mandir Mumbai 2nd runner up
Top 20 Runners Up        
Aadya Matthew 1 Indus International School Bengaluru Bengaluru Runner up
Abhay Ashik 1 Delhi Public School Bengaluru East Bengaluru Runner up
Aditya Manoj Krishna 1 Chaitanya Vidyalaya Hyderabad Runner up
Ankitha Ganesan 1 Oakridge International School Bengaluru Bengaluru Runner up
Antariksh Narasimhan 1 Sanskriti School Delhi Runner up
Anupam Varma 1 The Brigade School @ Jp Nagar Bengaluru Runner up
Arsheya Prasad 1 The Frank Anthony Public School Bengaluru Runner up
Astha Batla 1 Sunbeam School, Lahartara Varanasi Runner up
Dhruv Bhasin 1 Apeejay School, Pitampura, Delhi Delhi Runner up
Eshani Parulekar 1 Vasudev C Wadhwa Arya Vidya Mandir Mumbai Runner up
Garvit Garg 1 Bharat National Public School Delhi Runner up
I.Jubil Timothy 1 The Vikasa School Tuticorin Runner up
Kristipati.Saahithi 1 Saandeepani Academy Bengaluru Runner up
Madhurya Vishnoi 1 Mgd Girls School Jaipur Runner up
Mrityunjay Roy 1 Delhi Public School Whitefield Hoskote Runner up
Nain Sadarangani 1 Shrimati Ramdevi Sobhraj Bajaj Arya Vidya Mandir [ Juhu ] Mumbai Runner up
Nayanika Sengupta 1 Springdales School, Pusa Road, Delhi, India Delhi Runner up
Priya Agrawal 1 Carmel Convent Sr.Sec. School Bhel Bhopal Bhopal Runner up
Rudransh Sharma 1 Maxfort Delhi Runner up
Satvik Jain 1 Modern Public School Bhiwadi Runner up
Raghav Puri 2 Delhi Public School,Dwarka Delhi Runner up
Asmit Ghosh 2 Modern Public School Bhiwadi Runner up
Ansh Herjani 2 St.Vincent'S High School Pune Cantonment Runner up
Esha Sajjanhar 2 Sanskar School Jaipur Runner up
Tanya Bhardwaj 2 Delhi Public School,Sushant Lok, Gurgaon,Haryana. Gurgaon Runner up
Radhika Bakshi 2 V.C.W Arya Vidya Mandir Mumbai Runner up
Aparna Yadav 2 Modern Public School Bhiwadi Runner up
Fiza Jamal 2 Dps,Greater Faridabad Faridabad Runner up
Anmoll Dhawan 2 Bal Bhavan International School Delhi Runner up
Pranaty Ghosh 2 Notre Dame Academy, Patna Patna Runner up
Navya Agarwal 2 Father Agnel School Noida Runner up
Niharika Singh 2 Delhi Public School,Sushant Lok, Gurgaon,Haryana. Gurgaon Runner up
Shreya. S. 2 Harvest International School Bengaluru Runner up
Samarpita Gulati 2 Sacred Heart Convent Sr. Sec. School Jagadhri Runner up
Rohit Rawat 2 Delhi Public School, Kashipur Udham Singh Nagar Runner up
Vishakha Shah 2 Aditya Birla World Academy Mumbai Runner up
Shreya 2 Modern Vidya Niketan Faridabad Runner up
Madhumanti Chowdhury 2 Delhi Public School Bengaluru East Bengaluru Runner up
Aryan Gupta 2 Dps International Saket Delhi Runner up
Palak Sethi 2 Prime Academy (Icse) Mumbai Runner up
 

 

Related Content