Scholastic Writing Awards 2017 | Scholastic: Children Book Publishing

India - User Menu

Parents

Go Grammar - Answer keys for levels 1 to 8

Scholastic Writing Awards 2017

Congratulations to all the participants of the Scholastic Writing Awards!

With thousands of registrations from across India, Scholastic Writing Awards 2017 was a huge success.

We’d like to thank all the parents and guardians who have supported their children and encouraged them to submit entries. 

The annual Scholastic Writing Awards calls for outstanding original works by students of classes 4 to 9, in the category of fiction/short story in English. The Writing Awards is an annual competition that encourages students to use their writing skills and creativity.

Three prize-winning entries from each group along with two runners-up entries feature in the anthology titled, For Kids by Kids: Award Winning Stories from the 2017 Scholastic Writing Awards.

The top 25 entries in each group receive a certificate of honour.
 
All other participants receive a certificate of participation.
 
Join us on Facebook (Scholastic India) and Twitter (@IndiaScholastic).
 
Please find below the list of winners.

 

Student Name Group  School Name  City Position
WINNERS
Siya Rath 1 Delhi Public School Khajaguda Hyderabad First
Eric Michael Siqueira 1 Sharada Mandir School Miramar Second
Navitha Manivannan 1 Hiranandani Upscale School Kanchipuram Third
Iryan Saha 1 The Frank Anthony Public School Bengaluru First Runner Up
Awanti Yadnesh Phadke 1 Sevasadan English Medium School Pune Second Runner Up
Nandini Krishnamoorthy 2 Vibgyor High Mumbai First
Arihant Hemendra 2 Delhi Public School Faridabad Second
Parvathi K Nair 2 Delhi Public School  Bengaluru Third
Saakshi K Birla 2 Vidyashilp Academy Bengaluru First Runner Up
Aayush Anand 2 Modern Delhi Public School Faridabad Second Runner Up
TOP 20 RUNNER UP
Swarnali Aash 1 Arya Vidya Mandir Mumbai Runner UP
Somya Goel 1 O.P Jindal Modern School Hissar Runner UP
S.Sujithra 1 P.S.Chidambara Nadar Senior English School Virudhunagar Runner UP
Ananya Vikas Rao 1 Arya Vidya Mandir Mumbai Runner UP
Hana Aggarwal 1 Genesis Global School Noida Runner UP
Spondon Nath 1 Air Force Golden Jubilee Institute New Delhi Runner UP
Ipsha Basu 1 Drs International School Ranga Reddy District Runner UP
R.Akshitha 1 Prasiddhi Vidyodaya Dindigul Runner UP
Ekaksh Ruhal 1 Tagore International School New Delhi Runner UP
Diya Rajesh Kalra 1 Chaitanya Vidyalaya Hyderabad Runner UP
Aisha Noronha 1 A.V.M Mumbai Runner UP
Adhya Shourie 1 Modern Delhi Public School Faridabad Runner UP
Hrdya Vr 1 Sandeepani Vidya Nikethan Thrissur Runner UP
Riddhi Singhal 1 Gwalior Glory High School Gwalior Runner UP
Dhriti Bhattacharya 1 Pathways School Noida Noida Runner UP
Shayna Vinoth 1 Vidyashilp Academy Bengaluru Runner UP
Aryan Mahesh 1 National Public School, Koramangala Bengaluru Runner UP
Anishka R Rao 1 Vidyashilp Academy Bengaluru Runner UP
Advika Gupta 1 Conventof Jesus And Mary New Delhi Runner UP
Anaavil Sharma 1 O. P. Jindal Modern School Hissar Runner UP
Pranay Mathur 2 Chirec International Hyderabad Runner UP
Praanav Lodha 2 The Cathedral & John Connon Middle School. Mumbai Runner UP
Drishti D Jain 2 Delhi Public School  Bengaluru Runner UP
Muskaan Gupta 2 R. D. Rajpal School New Delhi Runner UP
Banat Kaur Chawla 2 Dps International Saket New Delhi Runner UP
V. Brinda Reddy 2 Academics Heights Public School Hyderabad Runner UP
Shreya Tetarway 2 Sri Venkateshwar International School New Delhi Runner UP
Aryan Gupta 2 Dps International New Delhi Runner UP
Shivansh Kapoor 2 Delhi Public School Gurgaon Runner UP
Saanvi Mitra 2 Salt Lake School (Eng.Med) Kolkata Runner UP
Manya Bhargava 2 Bhatnagar International School New Delhi Runner UP
Aishwarya Kaushal 2 Delhi Public School Gurgaon Runner UP
Arthi 2 Devi Academy Senior Secondary School Valasaravakkam Runner UP
Suvanssh Mahajan 2 Saint Kabir Public School, Sector 26 Chandigarh Runner UP
Angelina Jain 2 Pathways World School  Gurgaon Runner UP
Gundala Prajwal 2 Sri Venkateswara Balakuteer Guntur Runner UP
Aryan Pramod Nomulwar 2 Podar International School Yavatmal Runner UP
Nikunj Gupta 2 The Sagar School Tijara Runner UP
Karthigadevi M 2 Oxford Matric Higher Secondary School Sivaganga Runner UP
Aleena Roy 2 Father Agnel School New Delhi Runner UP

 

Related Content